Nečekaná bolest zad mě vyšla na 37 000 Kč.

80 % z nás se už setkalo, anebo co je děsivější, teprve setká s bolestí zad. Přitom jen málo kdo si uvědomuje, jaký závažný, ekonomický problém nám může způsobit.

Uveďme si modelový příklad.

Jste muž ve věku 35 let a máte sedavé zaměstnání. To znamená, že sedíte v práci pravidelně více než 4 hodiny denně.

Máte manželku, dvě nádherné, malé a zdravé děti. Podařilo se Vám Vaší pílí a schopnostmi dosáhnout na výplatní pásce 50 000 Kč hrubé měsíční mzdy, tzn., že Vám zaměstnavatel každý měsíc na účet pošle cca 41 474 kč čistého. Jelikož jste starostlivý manžel a otec, koupil jste před časem byt na hypoteční úvěr za který měsíčně platíte 18 000 Kč + 3 500 Kč energii + vodné a stočné.

A teď začíná smutný, zato velmi reálný příběh.

V pátek 8.3.2019 začnete v práci cítit palčivou bolest v zádech. Bolest je pichlavá a začne Vám vystřelovat do levé nohy. Cestou domů už cítíte, jak se Vám v autě nepříjemně sedí.

Celý víkend proležíte a zjišťujete, že musíte informovat zaměstnavatele o Vašem nástupu na práce neschopnost od pondělí 11. 3. 2019. Nemůžete od bolesti ani sedět, natož pořádně chodit – musíte k lékaři.
Po návštěvě doktora a absolvování různých vyšetření včetně rentgenu se dozvídáte,

že máte pravděpodobně vyhřezlou ploténku, ale tuto diagnózu Vám potvrdí až vyšetření na magnetické rezonanci, kde Vás neurolog doporučil, avšak kvůli velké čekací době na toto vyšetření můžete jít nejdříve za měsíc.

Od lékaře odcházíte s bolestí, analgetiky na zmírnění bolesti a informací o domácím klidovém režimu.

Doma celé dny ležíte, berete pravidelně léky, ale výrazně se Vám neulevuje.

Až po neuvěřitelných 51 dnech začne bolest ustupovat, kdy jste schopen si alespoň sednout (dle statistiky trvá průměrně PN kvůli bolesti zad 66 dní), a tak se rozhodnete 1. 5. 2019 znovu nastoupit do práce.

Takže si to shrňme:

Na PN jste nastoupili 11. 3. 2019 a PN jste ukončili 30. 4. 2019. Na náhradu mzdy a nemocenské máte celkem nárok na 36 060 Kč.

Na účet Vám přibyde březnová mzda 9 834 Kč + náhrada ze mzdy celkem 2 928 Kč.

Za duben Vám přijde nemocenská 33 132 Kč (ale až v květnu, protože „lístek na peníze“ dostanete od lékaře koncem měsíce dubna).

Pokud by Vás však tato předvídatelná nemoc nepostihla, tak byste se těšili předpokládanému příjmu v březnu a dubnu dohromady 82 948 Kč.

Samozřejmě problém nastal i ve splácení hypotéky, jelikož Vaše měsíční náklady na bydlení jsou 21 500 Kč.

Podtrženo a sečteno, bolest zad Vás připravila o 37 054 Kč a způsobila Vám existenční problémy.


Dá se náhlé bolesti zad vůbec vyhnout?

Na výpočty jsme použili kalkulačku na výpočet nemocenské: https://www.vypocet.cz/nemocenska